Customer Service | Help | FAQ | Report a Data Error | About
:
Login
Tip: To see papers related to the one you are viewing…

PEP-Web Tip of the Day

When there are articles or videos related to the one you are viewing, you will see a related papers icon next to the title, like this: RelatedPapers32Final3For example:

2015-11-06_09h28_31

Click on it and you will see a bibliographic list of papers that are related (including the current one).  Related papers may be papers which are commentaries, responses to commentaries, erratum, and videos discussing the paper.  Since they are not part of the original source material, they are added by PEP editorial staff, and may not be marked as such in every possible case.

 

For the complete list of tips, see PEP-Web Tips on the PEP-Web support page.

Sodré, I. (2016). 12 Tartışma: “Alix Vakası: Bebekle Birlikte Üçlü Olunca Yaşanan Psikanalitik Dönüşüm”. Ulusl. Psikanaliz Yıllığı, 8:197-209.
   

(2016). Uluslararası Psikanaliz Yıllığı, 8:197-209

12 Tartışma: “Alix Vakası: Bebekle Birlikte Üçlü Olunca Yaşanan Psikanalitik Dönüşüm” Related Papers Language Translation

Ignês Sodré

Hasta sanki canlanıp sayfadan fırlayacakmışçasına yazılmış bu büyüleyici ve dokunaklı klinik makaleyi tartışmaya davet edilmek bir ayrıcalık. Analizanın, analizden geçmeye karar verdiği andan -muazzam bir kaygı içinde, ruhsal değişime doğru bir süreci başlatma ihtimaliyle yineleme zorlantısının hapishanesine gerisin geri düşmek arasında ince bir çizgide olduğu o andan- yıllar sonra içsel olarak dönüşmüş halde analizi bitirmeye karar verişine kadar uzanan yol bütünüyle inandırıcı. Ve en iyi klinik raporlarda hep olduğu gibi, okur düşünme, hayal etme, soru sorma enerjisini hemen içinde hissediyor.

Hastanın ilk görüşmeye getirdiği ana soru -ki bu çözülemeyen bir ikilem olarak deneyimlenmekteydi- tedavi sürecinde baştan sona (hatta bir karara varıldıktan sonra bile) etkin oluyor. Çünkü bu soru hastanın birincil özdeşleşimlerini ve iç nesneleriyle olan ilişkilerini en temel düzeyde içeriyor: “Partnerimle birlikte bir bebek sahibi mi olmalıyım (à deux, iki kişi birlikte, yani aslında sadece partneriyle değil, herhangi bir partnerle anlamında, yani bekâr annesiyle olan özdeşleşimini ortadan kaldırarak); yoksa ondan ayrılmalı mıyım (olgun bir heteroseksüelliğe doğru attığı hâlen istikrarsız olan adımlardan vazgeçip, sonsuza kadar annesinin partneri kalarak)?

Analize girmeye karar verdiği anda (Lila Hoïjman bu kararı dış gerçeklikte yeni bir nesne seçmek, kendisi-annesi çiftine göre bir üçüncü olacak bir nesne seçmek şeklinde kavramsallaştırır), paylaşılan bir düşlemin, yani dayak atan bir babanın bulunmadığı, ideal alışılmadık aile düşleminin sorgulanmasını

- 197 -

[This is a summary or excerpt from the full text of the article. PEP-Web provides full-text search of the complete articles for current and archive content, but only the abstracts are displayed for current content, due to contractual obligations with the journal publishers. For details on how to read the full text of 2014 and more current articles see the publishers official website.]

Copyright © 2017, Psychoanalytic Electronic Publishing, ISSN 2472-6982 Customer Service | Help | FAQ | Download PEP Bibliography | Report a Data Error | About

WARNING! This text is printed for personal use. It is copyright to the journal in which it originally appeared. It is illegal to redistribute it in any form.