Customer Service | Help | FAQ | PEP-Easy | Report a Data Error | About
:
Login
Tip: To go directly to an article using its bibliographical details…

PEP-Web Tip of the Day

If you know the bibliographic details of a journal article, use the Journal Section to find it quickly. First, find and click on the Journal where the article was published in the Journal tab on the home page. Then, click on the year of publication. Finally, look for the author’s name or the title of the article in the table of contents and click on it to see the article.

For the complete list of tips, see PEP-Web Tips on the PEP-Web support page.

Gürol, D.T. (2019). önsöz. Psk. Yaz., 39:11-13.

(2019). Psikanaliz Yazıları (Psychoanalytic Writings), 39:11-13

önsöz

(Preface)

Defne Tamar Gürol

Günümüzde çeşitli madde ve etkinliklere bağımlılık meselesi ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağımlılık psikoaktif maddelerden, kumara, bilgisayar oyunlarına, ekrana, alışverişe kadar geniş bir yelpazeye uzanmaktadır. Psikanaliz de uzun süre mesafeli durduğu bağımlılık konusuna giderek artan bir şekilde eğilmeye yönelmektedir.

Diğer yandan bağımlılık psikanalizin hep odağındadır. Yaşam bağımlılıkla başlar. Yeni doğan bir bebek hayatta kalabilmek için ona bakım verecek bir anneye yaşamsal bir gereksinim duyar. Prematüre olarak dünyaya gelen insan yavrusu için bu bağımlılık daha da uzun sürmektedir. Anne bu dönemde, birincil annesel tasa içinde bebeğinin gereksinimlerini anlamaya, karşılamaya ve ona tümgüçlü hissedeceği bir ortam hazırlamaya çalışır. Anne ve bebek arasında uyum ve bebeğin gereksinimlerine duyarlı bir annenin varlığında bebekte giderek bedenselleşmeyi bırakma ve simgeleştirme gelişmektedir. Yeteri kadar iyi bir çevresel bakım eşliğinde, anne ile birlikte, çocuk yalnız olabilme kapasitesini de geliştirir.

[This is a summary or excerpt from the full text of the article. PEP-Web provides full-text search of the complete articles for current and archive content, but only the abstracts are displayed for current content, due to contractual obligations with the journal publishers. For details on how to read the full text of 2017 and more current articles see the publishers official website here.]

Copyright © 2021, Psychoanalytic Electronic Publishing, ISSN 2472-6982 Customer Service | Help | FAQ | Download PEP Bibliography | Report a Data Error | About

WARNING! This text is printed for personal use. It is copyright to the journal in which it originally appeared. It is illegal to redistribute it in any form.