Customer Service | Help | FAQ | PEP-Easy | Report a Data Error | About
:
Login
Tip: To use OneNote for note taking…

PEP-Web Tip of the Day

You can use Microsoft OneNote to take notes on PEP-Web. OneNote has some very nice and flexible note taking capabilities.

You can take free form notes, you can copy fragments using the clipboard and paste to One Note, and Print to OneNote using the Print to One Note printer driver. Capture from PEP-Web is somewhat limited.

For the complete list of tips, see PEP-Web Tips on the PEP-Web support page.

Horne, A. (2000). Úvahy o pohlaví v teorii a praxi s dětmi a adolescenty. Rev. psychoanal. psychoter., 2(1):61-68.

(2000). Revue psychoanalytická psychoterapie, 2(1):61-68

Úvahy o pohlaví v teorii a praxi s dětmi a adolescenty

Ann Horne

… i když je pravda, že mozek je umístěn v lebce, nemůžeme to samé říci o duši. Stejně jako nervový systém je duše rozptýlena po celém těle (Gaddini, 1992). Dvě výzvy, se kterými se setkává každé lidské stvoření - složitý proces získání a přijetí pocitu individuální identity, následovaný zpracováním pohlavní identity a akceptováním budoucí sexuální role -, zahrnují proces truchlení (Mc Dougall 1995, 155).

Prolog: George, Sam a Orlando

George si od 3 let velice rád oblékal matčiny šaty a šperky. Ted osmiletý nemá rád klučičí hry, nenávidí fotbal (hlavní chlapecká zábava během školních přestávek) a raději si povídá s děvčaty. Je nadaným mladým hercem, členem místního dětského dramatického kroužku, učí se stepovat a je členem pěveckého sboru. Zná slova a hudbu všech písniček Spice Girls a také mnoho muzikálů - mezi nejoblíbenější patří „Annie“ a „The Sound of Music“, stejně jako „Oliver“, v kterém hrál i na scéně. George přiznal svým rodičům, že by si přál být dívkou.
Sam se také od 3 let oblékal do dívčího oblečení. Pamatuje si pocit z hedvábí spodního prádla své matky. Měl dobré kamarády - chlapce, neměl problémy s navazováním přátelství a se svými kamarády provozoval běžné chlapecké činnosti. V 17 letech stále zažíval nutkání oblékat se do ženského oblečení. Byl v pokušení kupovat si dívčí šaty, a přestože si byl jistý, že je mužem a nepřál si být ženou, měl přetrvávající fantazie o sblížení a sexu s jiným mužským transvestitou. „Myslím, že jsem heterosexuál, ale umím si představit vztah s jiným transsexuálem.“ Sam už chodil s dívkou a poznamenal, že jeho transvestitismus během tohoto vztahu poklesl.
Orlando si vzpomíná, že ho jeho matka oblékala do dívčího, když mu byli 3 roky, ale říká, že to nyní matka popírá. Pamatuje si, že si tak do 8 let si myslel, že je dívka. Pak už si byl jistý, že je chlapcem. Nicméně v 15 letech opět pocítil, že je ženou nebo alespoň se cítil být oběma pohlavími, mužem i ženou. Ženská část se nyní protlačovala do popředí. Myslel si, že to, že ho ostatní popisují jako retardovaného nebo blba, by se změnilo, pokud by se změnil on. Měl problémy ve vztazích s vrstevníky a ve škole se studiem. Orlando, nyní dvacetiletý, o sobě mluví ve velmi konkrétních termínech: v jeho konverzaci není místo na nějaké „jako kdyby“.

Úvod

Při práci s dětmi a adolescenty jsme zvyklí na pružnost psychologické struktury a možností, a nebo také pracujeme na tom, aby byla tato pružnost obnovena.

[This is a summary or excerpt from the full text of the book or article. The full text of the document is available to subscribers.]

Copyright © 2021, Psychoanalytic Electronic Publishing, ISSN 2472-6982 Customer Service | Help | FAQ | Download PEP Bibliography | Report a Data Error | About

WARNING! This text is printed for personal use. It is copyright to the journal in which it originally appeared. It is illegal to redistribute it in any form.